Żaluzje
Systemy dekoracji okien
Żaluzje poziome
Żaluzje aluminiowe, perforowane, drewniane i bambusowe
Żaluzje
Żaluzje to – zaraz obok rolet – najbardziej rozpoznawalne rozwiązanie w kategorii osłon okiennych. Początek ich historii w Polsce sięga wczesnych lat ‘80. Od tamtego czasu zyskują stale na popularności, a zainteresowanie ich różnymi wariantami nie słabnie.
Dlaczego tak chętnie sięgamy właśnie po żaluzje? Przede wszystkim dlatego, że są uniwersalne. Dzięki mnogości form, w jakich występują, można je dopasować do każdego pomieszczenia, niezależnie od jego wystroju i przeznaczenia. Żaluzje nie są już tylko standardowym wyposażeniem biur – za sprawą lameli wykonanych z drewna lub bambusa stały się ekskluzywną ozdobą w naszych domach i mieszkaniach.
Coraz bardziej popularne żaluzje aluminiowe w modnych, głęboko matowych odcieniach szarości, beżu, czerni oraz bieli idealnie dopełniają każde nowoczesne wnętrze. Są praktyczne i mniej podatne na zabrudzenia w porównaniu z osłonami tekstylnymi. Dzięki zastosowaniu aluminium i drewna charakteryzują się dużą trwałością. Prosta zasada działania daje dobry kompromis pomiędzy zaciemnieniem a odpowiednią widocznością.
Żaluzje, podobnie jak rolety dzień i noc pozwalają regulować ilość światła słonecznego bez konieczności podnoszenia osłony. Zmieniając kąt nachylenia lameli, możemy doświetlać pomieszczenie, a jednocześnie pozostajemy niewidoczni z zewnątrz. Co więcej, żaluzje można podciągać, opuszczać i zatrzymywać na dowolnej wysokości tak samo jak np. roletę.
Budowa żaluzji
Żaluzje zbudowane są z lameli, belki dolnej, drabinek i rynny górnej. Rodzaj sterowania manualnego jest uzależniony od wybranego rozmiaru lameli:
- W żaluzjach 25 mm pióra obracane są za pomocą pokrętła/kijka, system podnosimy i opuszczamy przy użyciu połączonych ze sobą linek.
- W żaluzjach 50 mm zastosowano pełne sterowanie linkowe.
Niezależnie od szerokości lameli możemy wybrać sterowanie elektryczne, szczególnie rekomendowane do żaluzji o dużych gabarytach lub w sytuacjach, gdy obsługa manualna jest w pewien sposób utrudniona. Za działanie żaluzji elektrycznej odpowiada silnik rurowy umieszczony w rynnie górnej, zasilany akumulatorowo lub sieciowo. Można nim sterować za pomocą systemów inteligentnego domu, aplikacji, pilota, pilota ściennego lub klawisza ściennego.
W każdej żaluzji montowanej na skrzydle okiennym możemy zastosować tzw. prowadzenie boczne. Są to dwie linki stalowe, które przechodzą od rynny górnej przez wszystkie lamele i są przytwierdzone na dole do listwy przyszybowej, kątownika lub uchwytu szczękowego bezinwazyjnego. Linki stalowe usztywniają żaluzje – zapobiegają jej przemieszczaniu się na boki oraz sprawiają, że nie odstają one podczas uchylania okna. Dzięki zastosowaniu mechanizmu auto hamulca możemy zatrzymać żaluzje na dowolnej wysokości.
Drabinki, na których osadzone są lamele, występują w dwóch wariantach: sznurkowym i z taśmami dekoracyjnymi. Wszystkie żaluzje drewniane i bambusowe są standardowo wyposażone w maskownicę rynny górnej instalowaną magnetycznie. Jest ona wykonana z tego samego materiału co lamele, belka dolna i obciążniki linek sterujących oraz (w przypadku żaluzji 25 mm) pokrętło/kijek. Żaluzje aluminiowe możemy wykonać na okno o kształcie trójkąta, trapezu, koła, półkola lub ćwierćkola.
Jak zamontować żaluzje?
Żaluzje 50 mm standardowo montowane są do ściany nad wnęką okienną. Szczególnie w przypadku lameli drewnianych musimy pamiętać, że nadproże musi być na tyle wysokie, by żaluzja po maksymalnym podciągnięciu nie ograniczała możliwości pełnego otwarcia okna. Żaluzje z lamelami bambusowymi zajmują po podciągnięciu 8% swojej całkowitej wysokości lub 10% w przypadku lameli drewnianych, plus wysokość rynny górnej – tj. 5 cm.
Żaluzje 25 mm zakłada się na ramie okiennej bezinwazyjnie lub inwazyjnie w świetle szyby do listew przyszybowych. W przypadku płytkiej listwy przyszybowych żaluzje montuje się od jej czoła.
Żaluzje z lamelami drewnianymi, bambusowymi lub z aluminium
Lamele mogą być wykonane z aluminium, drewna lub bambusa i są dostępne w dwóch najpopularniejszych szerokościach, czyli wspomnianych już 25 mm oraz 50 mm. Kolekcja piór aluminiowych oferuje szeroką paletę kolorów – nie tylko popularne szarości, beże, czerń czy biel, ale również żywsze, mocno nasycone barwy. Dostępne lamele są zróżnicowane pod względem połyskliwości. Znajdziemy tu pióra połyskliwe, półmatowe, matowe, głęboko matowe, a nawet brokatowe. Mogą być jednolite lub perforowane.
Lamele aluminiowe są lekkie, dzięki czemu nawet przy żaluzjach o sporych gabarytach nie ma potrzeby użycia dużej siły do podciągania i opuszczania systemu. Technologia ich wytwarzania umożliwia produkcję żaluzji o bardzo dużej szerokości i wysokości. Żaluzje aluminiowe dostępne są w różnych wariantach cenowych – od rozwiązań ekonomicznych, najtańszych, po droższe i bardziej ekskluzywne warianty.
Nie przepadasz za estetyką żaluzji aluminiowych i szukasz osłony, która ociepli wnętrze, będzie wyglądać prestiżowo, a jednocześnie nie będzie rozwiązaniem tekstylnym? Żaden problem – nasze dwie kolekcje żaluzji drewnianych i bambusowych będą dla Ciebie idealną alternatywą.
Kolekcja bambusowa zawiera bardzo popularne matowo-bejcowane lamele bambusowe w odcieniach naturalnych
- orzechowych,
- dębowych,
- wiśniowych,
- mahoniowych,
- beżowych,
- brązowych,
- kremowych,
- bielonych,
- głębokiej czerni,
- szarości
W kolekcji piór drewnianych znajdują się lamele laminowane oraz bejcowane. Lamele w wersji laminowanej są wypełnione lekkim drewnem typu abachi. Zastosowano tu specjalny, delikatnie matowy rodzaj laminatu o podwyższonej odporności na promieniowanie UV. Laminat występuje w dwóch wersjach: gładkiej i z rysunkiem drewna:
- wersja gładka jest dostępna w kolorach pastelowych, w szarościach, beżach, czerni i bieli;
- wersja z rysunkiem drewna zawiera imitacje drewna dębowego, orzechowego, wiśniowego, bukowego, sosnowego, mahoniowego itp.
Ostatnią, ale równie ciekawą propozycją są lamele drewniane, bejcowane w kolorach etnicznych lub boho z kolekcji Africa.
Jak czyścić żaluzje – wskazówki konserwacyjne
Konserwacja żaluzji nie jest trudna, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. W przypadku żaluzji aluminiowych lamele możemy przecierać na mokro, lekko zwilżoną szmatką, samą wodą lub z delikatnym detergentem, gdy musimy usunąć większe zabrudzenie. W żadnym wypadku nie należy myć żaluzji pod bieżącą wodą w wannie lub pod prysznicem, ponieważ spowoduje to szybkie uszkodzenie elementów mechanicznych i parcianych takich jak drabinki i linki. Do ścierania samego kurzu można użyć metody ,,na sucho’’ za pomocą szmatki z mikrofibry, miękkiej końcówki odkurzacza lub specjalnej szczoteczki do żaluzji, której budowa pozwala na ścieraniu kurzu z kilku lameli jednocześnie. Wszystkie żaluzje drewniane i bambusowe konserwujemy wyłącznie na sucho.
Żaluzje mogą być stosowane jako jedyna osłona okienna lub łączone z innymi systemami. Bardzo często spotykaną konfiguracją jest połączenie żaluzji drewnianych/bambusowych 25 mm/50 mm z zasłonami lub zasłonami w formie stor bocznych, również dostępnymi w naszej ofercie.
2 lata gwarancji
Zapewniamy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny
Produkt na wymiar
Osłona idealnie pasująca do okna
Gwarancja jakości
Najwyższa jakość materiałów i komponentów